Press ESC to close

Kobieca dolegliwość – zapalenie pęcherza moczowego. Jakie są objawy, co pomoże i jak zapobiegać nawrotom schorzenia.

Zakażenia układu moczowego, nazywane ska choroba kobieca, ponieważ dolegliwości dotyczą przede wszystkim kobiet. Wpływa na to głównie budowa anatomiczna narządów rodnych kobiety, odległość cewki moczowej od odbytu, która u kobiet jest niewielka, oraz długość cewki moczowej. Ponadto na powstawanie zakażeń wpływa również nieprawidłowa higiena, wstrzymywanie moczu, częste stosunki płciowe z różnymi partnerami, zabiegi chirurgiczne, zbyt mała ilość płynów spożywanych w ciągu dnia, fizjologiczna suchość pochwy, która zwiększa się z wiekiem, a także niektóre choroby np. cukrzyca, wady wrodzone dróg moczowych.

Objawy towarzyszące zakażeniu układu moczowego

O chorobach układu moczowego mówimy, kiedy dochodzi do zakażenia cewki moczowej, pęcherza moczowego lub obu tych organów. Zakażenie pęcherza nazywane jest często zakażeniem odcinka dolnych dróg moczowych. W przypadku zakażenia pęcherza moczowego chory często odczuwa:
– ból lub pieczenie podczas oddawania moczu,
– parcie lub ból w dolnej części podbrzusza,
– częste parcie na pęcherz z jednoczesnym skąpomoczem,
– mocz może być podbarwiony krwią.

Leczenie zakażenia układu moczowego

Objawy zakażenia układu moczowego bardzo rzadko przebiegają całkowicie bezobjawowo lub jedynie z towarzyszącą chorobie wysoką gorączką, wtedy główną metodą diagnostyczną jest laboratoryjne zbadanie próbki moczu. W takim badaniu możliwe jest wykrycie bakterii Escherichia coli, odpowiedzialnej za wywołanie zakażenia. Lekarz może przepisać antybiotyki, aby przyspieszyć wyleczenie stanu bakteryjnego pęcherza, aby zapobiec powikłaniom takim jak zapalenie moczowodu, nerki, miednicy itp.
Podczas choroby najlepiej jest odstawić wszystkie ostre potrawy, również kawę, którą najkorzystniej jest zastąpić ciepłymi napojami w postaci rumianku, wody z cytryną. Pomagają także ciepłe okłady na brzuch z termoforu oraz ciepłe prysznice.
W trakcie antybiotykoterapii kluczowe jest zadbanie o odpowiednią florę bakteryjną, konieczne jest zastosowanie probiotykoterapii.
Sok żurawiny pity nawet do 500 ml w ciągu dnia, dodatkowo zwiększona ilość płynów, najlepiej do 3 litrów delikatnie ciepłej wody.

Profilaktyka zapobiegania zakażeniom układu moczowego.

Aby zapobiegać powstawaniu zakażań, dróg moczowych należy:
– Pić sok z żurawiny. Sok żurawinowy zapobiega przyklejaniu się bakterii do ścian układu moczowego.
– Pić 2 litry wody dziennie. Woda umożliwia wypłukanie bakterii obecnych w pęcherzu.
– Często oddawać mocz, a przede wszystkim nie wstrzymywać jego oddawania i opróżniać pęcherz do końca.
– Przed stosunkiem podmywać się a po odbyciu stosunku oddawać mocz.