Press ESC to close

Alergia pokarmowa a nietolerancja – najważniejsze informacje

Alergia pokarmowa

Alergia pokarmowa to nieodpowiednia reakcja organizmu na pokarm. Reakcja ta jest spowodowana nieprawidłowym działaniem układu immunologicznego w kontakcie z określonym pokarmem. Alergia pokarmowa może dotknąć osób w każdym wieku. Znaczenie mają przeciwciała klasy IgE. Najczęściej nieprzyjemne objawy wywołuje spożycie mleka, jaj, orzechów, strączków, warzyw, produktów mięsnych. Objawy alergii pokarmowej to obrzęk na skórze, pokrzywka, migrena, zmiany skórne, zapalenie jamy ustnej. Alergia może również wywołać wstrząs anafilaktyczny. W takim wypadku należy jak najszybciej zadzwonić pod numer alarmowy w celu uzyskania koniecznej pomocy.
Alergię pokarmową diagnozuje się za pomocą testów skórnych, testów alergicznych z krwi, pokarmowych testów prowokacyjnych. Leczenie polega najczęściej na wyeliminowaniu z diety pokarmów, które powodują występowanie nieprzyjemnych dolegliwości. Czasami konieczne staje się również przyjmowanie określonych leków.

Nietolerancja pokarmowa

Nietolerancja to nadwrażliwość na składniki, które normalnie są tolerowane przez organizmy innych osób. Objawy mogą występować nawet po kilkunastu godzinach po spożyciu takich składników. Bezpośrednią przyczyną nietolerancji jest nieszczelność bariery jelitowej. Najczęstsze dolegliwości to wzdęcia, bóle brzucha, zmiany skórne infekcje. Nieleczona nietolerancja może powodować groźne schorzenia. Jeśli więc borykasz się z podobnymi objawami po spożyciu określonego pokarmu, warto zgłosić się do lekarza i podjąć odpowiednie leczenie. W celu diagnozy najczęściej przeprowadza się oznaczenia przeciwciał IgG we krwi.

Przyczyny nietolerancji i alergii pokarmowej

Za możliwe przyczyny nietolerancji oraz alergii pokarmowej uznaje się czynniki genetyczne, nieprawidłową dietę niemowląt, zanieczyszczenie środowiska, sztuczne aromaty dodawane do żywności.

Zakończenie

Nietolerancja pokarmowa i alergie mają różne przyczyny oraz charakterystyczne objawy. Jeśli podejrzewasz, że możesz borykać się z nietolerancją lub alergią pokarmową, zgłoś się do lekarza. Odpowiednia dieta powinna pomóc, czasami również konieczne jest przyjmowanie określonych leków. Jeśli chcesz zadbać o dobrą dietę, warto zaufać profesjonalistom. Dietetyk ułoży jadłospis w taki sposób, aby wykluczyć z niego pokarmy powodujące odczuwanie nieprzyjemnych objawów. Taka zdrowa dieta zawiera jednocześnie składniki, które umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz minimalizują ryzyko powstawania niedoborów. Alergia a nietolerancja pokarmowa – teraz już wiesz, czym się różnią.